Ulusal Yeşil Bina Sertifikamız Hazırlanıyor

Environmentally firendly houseAslında bu başlık konuyu bilen kişiler için oldukça heyecan verici. Ülkemizin kendine ait bir sertifika sistemi bulunmadığı için bu işe gönül verenler  LEED, Breeam, DGNB gibi başka ülkelerin ortaya koyduğu yeşil bina değerlendirme ve sertifika sistemlerini kullanmak zorunda kalıyor. Başka bir ülkenin sertifikasını kullanmakta o ülkenin standartlarına ayak uydurmak demek. Hal böyle olunca ülkemize uygun olmayan düzinelerce kriteri hayata geçirmeye çalışıyorsunuz. (Sertifika sistemleri ve var olan sertifikalı binalarla ilgili eleştirilerim bir sonraki yazılarım…..)

Birkaç ay önce katıldığım bir toplantıda farklı kuruluşların ulusal sertifika sistemi geliştirmek için girişimde bulunduğunu öğrenmiştim. Bu toplantıda tartışılan ve eleştirilen konu birden çok kuruluşun ayrı kollardan bu işle uğraşıyor olması ve bunu yaptıklarını çok az kişinin biliyor olmasıydı. Bu gibi çalışmalar, tanımında bile bütüncül bir yaklaşım ifadesi geçen sürdürülebilirlik kavramına tamamen ters düşüyor.

Ekim ayının başında ÇEDBİK’den bana bir mail geldi. Emailde Yeni Konutlar için ulusal sertifika sisteminin ilk versiyonu vardı ve okuyup konuyla ilgili yorum yapmam isteniyordu. Aslında birazda toplantıda konuşulanlardan dolayı önyargılı olarak okumaya başladım. Gerçekten kriterler çok iyi belirlenmiş puanları, içerikleri, mevzuatlarla olan ilişkileri oldukça iyiydi fakat beni şok eden nokta her konuda bir uzman görüşü alınması zorunluluğu getirilmişken iç mimar kelimesi hiçbir maddede geçmiyordu. Bu gerçekten inanılır gibi değildi çünkü nerdeyse iç mimarın meslek tanımı olan iç mekan tasarımı ve malzeme konularında 2 ana başlık bulunuyordu. (Ana başlıklardan biri olan malzeme ve kaynak kullanımından 15 puan konutta yaşam adlı diğer bir ana başlıktan da 13 puan kazanabiliyorsunuz). Peki tamamen iç mimarın meslek tanımına uygun olan bu maddelerde kimler görev alıyordu Peyzaj mimarından inşaat mühendisine müteahhitten şehir bölge plancısına kadar herkesin ismi listede geçiyordu ama iç mimar yoktu. Konut gibi kullanıcısının memnuniyetinin fizyolojik ve psikolojik olarak en üst seviyede olması gereken bir konu da iç mimarın dikkate alınmamasına inanamadım ve tabi ki konuyla ilgili bütün görüşlerimi ilettim.

Bu görüşleri ne kadar dikkate alırlar pek bir fikrim yok ama bir kez daha sesimizi duyurmak için meslek odalarının ne kadar önemli olduğunu ve imza yetkisi kazanmanın her kapıyı açabileceğini üzülerek gördüm.

 

Reklamlar
Bu yazı Kentler, Mekanlar, Yapılar içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Ulusal Yeşil Bina Sertifikamız Hazırlanıyor

  1. Geri bildirim: Türkiye’de ki sertifikalı binaların vahimliği…. | surdurulebilirfikirler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s