Türkiye’de ki sertifikalı binaların vahimliği….

Artık bayağı moda haline gelen yeşil bina sertifika sistemlerinden birinden sertifika alan bir yapınız olması sizi kamuoyunda daha prestijli ve çevre duyarlı biri haline getiriyor. Ama inşa ettiğiniz bina gerçekten bu özellikleri taşıyor mu? Diyeceksiniz ki koskoca sertifikayı almış daha ne yapsın… ama işin gerçek yüzü öyle değil…

Daha önceki yazımda da belirttiğim gibi Türkiye’de çeşitli sertifika sistemleri kullanılıyor ve son zamanlarda bu unvana sahip binalar hızla arttı. Her Gordion Alışveriş Merkezi’nin önünden geçerken bu sertifika sistemlerinin çok ciddi kriterleri var da bu alışveriş merkezi nasıl sertifika aldı diye söylenmeden edemiyorum.

Mayıs 2013 tarihinde Gazi Üniversitesi’nde gerçekleşen Akıllı ve Yeşil Binalar Kongresi için bu konuyu araştırmaya karar verdim ve sonuçlar gayet ilgi çekici ve şaşırtıcıydı. Bu sonuçları kısaca açıklamak gerekirse

–  İlk olarak kullanılan sertifikaların belli yönetmelik – standartları olan ülkeler ve belli özelliklere sahip coğrafyalar için olduğunu unutmamak lazım…yani Türkiye’ye aslında birçok kriter uymuyor.

–  Arazi kullanımı hakkındaki kriterlerde Gordion Alışveriş Merkezi örneğinde ki gibi, bize uymayan veya eksik olan bir şeyler olduğu çok açık

gordion

GORDION_ALISVERIS_MERKEZI1-620x360

 

 

 

 

 

– Malzeme kullanımı ve düşük emisyonlu malzeme kullanımı konuları da oldukça sıkıntılı. Uzmanların görüşleri ‘Düşük emisyonlu malzeme üretmek için laboratuar kurmak çok pahalı kimse buna yanaşmıyor’ şeklindedir.

– Yapı inşa edilmeden önce düşünülen verimliliğin bina işletim sisteminin çalışmasından sonra gerçekleşmediği maalesef kanıtlandı. Bunun nedenleri arasında beklenmedik iklimsel koşullar, işletim sisteminin tam verimli çalışmaması gibi problemler gösterilmekte.

– Türkiye deprem gerçeğiyle yaşayan bir ülke ama kullanılan hiçbir sertifikada depremle ilgili bir kriter bulunmuyor.

Tabiî ki sertifikalı binaların birçok artısı bulunmakta ve çevreye verdiği zararın sertifikasız binalara göre çok düşük olduğu bilinmektedir. Ama burada önemli olan Türkiye’nin koşullarına uygun en iyi sertifikayı ve bu sertifikaya uygun en iyi binaları inşa etmektir.

Bildirimin tamamını ek bilgiler kısmından ulaşabilirsiniz…farklı düşünceleri olanların bu düşüncelerini paylaşmasından mutluluk duyarım

Reklamlar
Bu yazı Kentler, Toplantılar, Yapılar içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Türkiye’de ki sertifikalı binaların vahimliği….

  1. kenanbasoğlu dedi ki:

    Selincim neyin doğru düzgün kriteri var ki!!!!

  2. Geri bildirim: Artıları ve Eksileriyle QUASAR İSTANBUL Projesi | surdurulebilirfikirler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s