Geri dönüşümde yeni bir kavram Upcycling

Ülkemizde geri dönüşüm kavramı son yıllarda iyice bilinir hale geldi, özellikle belediyelerin konuyla ilgili çalışmalar yapması bu bilinirliğini arttıran en önemli etkenlerden biri….

Fakat geri dönüşüm, içerdiği yöntemler ve işlemler sebebiyle eleştirilere maruz kalmaya başladı ve işin ehli kişiler tarafından çeşitli alt başlıklara ayrıldı. Bunlardan biri de upcycling.

Upcycling kavramını ilk, 1994 yılında Reiner Pilz, Salvo dergisine verdiği röportajda kullanmıştır. Reiner Pilz bu makalede geri dönüşümü downcycling (aşağı dönüşüm) olarak tanımlamış, bu anlayışta her şeyin param parça edildiğini vurgulayarak bizim asıl ihtiyacımız olan şeyin upcycling (yukarı dönüşüm) yani eski ürünlere daha çok değer vermek olduğunu savunmuştur.

Upcycling “atıl durumda olan ürün ve eşyaları daha yüksek kalitede ve daha çevre uyumlu yeni bir ürüne dönüştürmek” şeklinde tanımlanabilir. Geri dönüşümde ürün kimyasal işlemden geçiyor ve olduğundan daha düşük kaliteli bir ürün haline geliyor oysa upcycling’de böyle bir işlemden geçme süreci olmadığından malzemenin niteliklerini koruyor.

2012’den beri kendinden sıkça söz ettiren bu kavram aslında siz farkında olmadan çoktan hayatınıza girmiş durumda. En gözde örnekler arasında yer alan Çöpmadam, kadın girişimcilerin ambalaj atıklarından aksesuarlar tasarlaması sonucunda ortaya çıkmış bir firma. Hep Design ise özellikle plastik bazlı atıklardan aksesuar üreten bir firma.

copmadam224428_245207835513412_7700855_n

Ürünlerin sanat eserine dönüşmesi ise bence o ürünün gelebileceği en üst seviyedir. heykeltıraş Fırat Engin eserlerinde artık kullanım ömrünü doldurmuş gündelik hayata dair eşyaları sanat objesi haline getiriyor.

buzdolabı

 

 

 

 

 

Aslında bizim kültürümüzde ‘vita’ kutularından çiçek saksısı yapmak zaten var. Sadece buna yeni bir isim vermiş olduk. İşte size evde yapabileceğiniz birkaç uygulama. Çatallardan askı, kasalardan kütüphane tasarlayabilirsiniz….sadece biraz yaratıcılık gerekli!

catallar

kasa1

Sizinde gerçekleştirdiğiniz upcycling örnekleri varsa burada bizimle paylaşırsanız sevinirim

Reklamlar
Bu yazı Sanat, Tasarımlar, Yaşam içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s