Konutun Değişimi

house

12-13 Aralık 2013 tarihlerinde ODTÜ’de Mekanlar/ Zamanlar/İnsanlar: Evsellik, Ev, Barınma ve Mimarlık Tarihi sempozyumu gerçekleştirildi. Sadece yarım gün katılabildiğin sempozyumda, konusunda ciddi araştırmalar yapmış ve kuramsal altyapısı çok kuvvetli olan hocalar bilgilerini paylaştılar. Birçok farklı alt başlık hakkında konuşulan bu sempozyumda aslında konutun kullanıcısı için geçmişte ne olduğu, şimdi nasıl kullanıldığı ve gelecekte ne olabileceği üzerinde birçok felsefeci, coğrafyacı, sosyolog vb. kişilerden referans alınarak sunumlar yapıldı.

Ama sunumlar yapılırken ve sunumlara getirilen eleştiriler sırasında kafama takılan bazı noktalar oldu. Konut,1980’lere kadar yani Y kuşağına kadar aslında farklılık gösterse de belli kalıplar çevresinde gelişiyor, değişiyor ve dönüşüyordu. Ama metropollerdeki modern gündelik hayat yani hız, teknoloji, sanal ortam gibi bu zamana kadar hiç hayatımızda olmayan kavramların bir anda gündelik hayatın merkezine oturması aslında konut kullanımını da değiştirdi. İnternetin icadı 1990 dersek son 20 yılda 20 yüzyıllık değişimi yaşadık. Ve aslında bu değişime en hızlı ayak uyduran ve hayatını bu kavramlar çevresinde şekillendiren X ve Y kuşakları oldu. Bu nedenle aslında bütün eski bildiklerimizi bir kenara koyup bu insanların ev hayatlarının nasıl olduğuna ve mekanları nasıl kullandıklarına bakmak lazım.

Bazı sunumlarda –bence- konutun değerinin azaltıldığını düşündükleri için bazı hocalar sert açıklamalarda bulundular. Özellikle salonun günümüzde kullanım alanları tartışıldığında X ve Y kuşağı insanlarının bu mekanı ‘her şey’ için kullandığı vurgulandı. 

Salon aslında kullanıcısı için konut haline gelmişti. Düşünüyorum….. evet ben ve benim çevremdeki birçok insan böyle yaşıyor ister bekar olsun ister 2 çocuklu. Bunu herhangi bir bilimsel altyapıya oturtarak değil sadece gözleme dayalı olarak söylüyorum.

Bence hayatımıza giren yeni kavramlar yeni yaşam biçimleri doğurdu. Konutun kullanımı, mekansal özellikleri, kullanıcısı ile olan ilişkisi her gün değişiyor. Belki de gerçekten ‘bir yurt odasında yaşar gibi’ bir yaşam sürülmesi konutun, günümüz yaşam koşullarına uygun olan kullanım şeklidir. 

Reklamlar
Bu yazı Mekanlar, Toplantılar, Yapılar içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s