Tanımlar

Bu konu hakkında birşeyler okumak istediğinizde öncelikle sürdürülebilirlikle ilgili özel terimlere aşına olmanız gereklidir. Teknolojik ve kavramsal birçok yeniliğe sebep olan bu kavram ile birlikte kullanılan terimleri kısaca açıklamak istedim.

Breeam: İngiltere’nin Yapı Araştırma Kurumu (BRE) tarafından geliştirilerek, 1990 yılında uygulamaya geçirilen Yapı Araştırma Kurumu Çevresel Değerlendirme Metodu (BREEAM), ölçütlere dayalı değerlendirme sistemlerinin ilk örneğidir. Bu sertifika sisteminde çevresel politikaların sürekli olarak güncellenmesine ve yerel koşullarla harmanlanmasına dikkat edilmiştir. Oldukça geniş bir yelpazeye göre düzenlenmiş değerlendirme tabloları yapıların çevresel performanslarını çeşitli kategorilere göre değerlendirmektedir. İngiltere dışındaki ülkelerde de kullanılabilmesi için BREEAM Europe ve BREEAM Gulf geliştirilmiştir. Belirtilen yapılar dışındaki bir yapıya sertifika almak istendiğinde talep edilen kurum tarafından BREEAM Bespoke (Şipariş) hazırlanmakta ve değerlendirme ölçütleri yapı türüne özgü olarak belirlenmektedir.

LEED: ABD’deki Çevre Dostu Binalar Konseyi (USGBC) tarafından geliştirilen bir dizi kriterler listesidir. LEED’in ana hedefleri yapıların çevre dostu olmasının sağlanması, bina endüstrisinde “çevre dostu” olmak konusunda liderlik yapmak, bu konudaki rekabeti artırmak, tüketici ve kullanıcıyı bilinçlendirmektir. Amerika’da İlk olarak 1993 kullanılmaya başlanan sertifika sistemi, gönüllü, konsensüs yoluyla oluşturulmuştur ve pazara yöneliktir. Var olan teknolojileri esas alarak, binanın yaşam döngüsünün çevresel performansını değerlendirmektedir. Bu değerlendirmeyi yaparken binanın tasarımından, inşasına kadar ve kullanım aşaması sırasında o binanın yeşil bina kriterlerine uygun olabilmesi için gerekli olan koşulları belirten standartlar göz önünde bulundurulmaktadır.


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s